Döda inga idéer

Anna Romson är en av Sveriges mest välkända formgivare inom reklambranschen. Under sin föreläsning i Dalarna Business regi pratade hon bland annat om vikten av att ”tänka innanför boxen”.

 

– En bra idé är alltid grunden. En gigantisk budget kan aldrig kompensera bristen på en bra idé, konstaterade Anna och berättade om några regler hon satt upp för att verkligen ta vara på bra idéer:

– Våga misslyckas. Man måste sticka ut för att lyckas och gör man det är det lättare att misslyckas. Ett exempel är kampanjen för Alecta, den med att pengar mår bra där. Där kände jag att vi var ute på tunn is. Men det gick väldigt bra.

– Döda inga idéer. Lyssna, testa och jobba med idén innan du bestämmer dig. Saker utvecklas åt olika håll. Så döda inge idéer direkt.

– Begagnade idéer  kan också användas. Man måste inte skapa nytt bara för att skapa nytt. En del tidigare idéer kan man mycket väl bygga vidare på. Så fick vi till exempel ett konto med NK.

– Våga vara banal. Man behöver inte krångla till saker och ting. I en reklam för Polarn och Pyret använde jag mina egna erfarenheter från vardagen och dagishämtning. Det fungerade utmärkt.

 

– Det är inte alltid byråerna som gör de bästa kampanjerna. Se på Spotify och deras idé med inbjudningar i början av deras etablering, konstaterar formgivaren Anna Romson.

Text och bild: Håkan Edvardsson, Reporter.se